[RnŻ] Czy PPK mogą powtórzyć historię OFE?

Nie jest tajemnicą, że Polacy są niechętne nastawieni do kolejnych zmian w systemie emerytalnym. Historia z OFE wciąż rzuca cień na kolejne rządowe propozycje. W tym także na Pracownicze Plany Kapitałowe, które mają ruszyć już za rok. Coraz częściej pojawiają się pytania: Kogo dotyczy nowa reforma? Czy jeśli mnie dotyczy, a nie zgadzam się z nią – czy mogę zrezygnować? Czy PPK mogą powtórzyć historię OFE? Jeśli tak, to jak chronić oszczędności?
O sposobach rezygnacji rozmawialiśmy podczas poprzednich spotkań w ramach Rynków na Żywo. Całe spotkanie oraz pełną prezentację można obejrzeć tutaj: Jak wypisać się z PPK?
Podczas Rynków na Żywo 9 października br. szerzej zostaną omówione właśnie skojarzenia PPK z OFE. Obie reformy zostaną ze sobą porównane i przeanalizowane. Padnie odpowiedź na pytania, dlaczego rząd mógł skorzystać ze środków gromadzonych w OFE? Do kogo będą należały środki zgromadzone w PPK? Czy Państwo będzie mogło z nich skorzystać?
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu i zadawania pytań. Prezentacja ze spotkania dostępna jest tutaj PPK a OFE – czy jest czego się bać?
No ja jakos nie wierze w to PPK – czy naprawde Panstwo da gwarancje (a potem jej nie zlamie?) na to, ze dostane moje pieniadze za te 30 lat ? (mam teraz 35)?? Nie, wiec ja podziekuje i nie wchodze w to.
PPK będą „dobrowolne”. Można się z nich wypisać w każdej chwili, ale co 4 lata automatycznie zostaniemy do PPK przypisani. I znowu trzeba będzie się wypisać. I tak do 60. roku życia. Decyzja należy do Pana, ale za 35 lat emerytura z ZUS stanowić będzie 25-30% ostatniej Pana pensji.
Z tego powodu warto samemu oszczędzać i inwestować na swoją prywatną emeryturę. W tym celu rozwiązaniem są konta emerytalne IKE i IKZE.
hmm a nie lepiej samemu pieniadze oszczedzac/lokowac/zarabiac, niz lwia czesc z pensji/dochodow – oddawac panstwu, ktore nie gwarantuje przeciez, ze za 30-40 lat odda nam czesc tych pieniedzy w postaci emerytury? (o ile czlowiek dozyje w ogole).
Dobrze jest samemu odkładać na prywatną emeryturę. Z drugiej strony pomoc pracodawcy z pewnością nie zaszkodzi. Nasze przyszłe emerytury powinny pochodzić z 3 źródeł. Po pierwsze świadczenie wypłacane i gwarantowane przez system państwowy. Część wspólnie wypracowana z pracodawcą i nasze prywatne oszczędności. Opierając emerytury na tych 3 źródłach możemy zapewnić sobie odpowiednio wysoką emeryturę. Do tej pory w naszym systemie emerytalnym brakowało drugiego źródła, czyli pracodawcy. Warto poznać PPK, ponieważ dla wielu przyszłych emerytów mogą okazać się pomocne.